Obraz1

„Multidoor Courthouse” – pilotażowy projekt w Sądzie Okręgowym w Poznaniu

Z dniem 1 maja 2025 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uruchomił pilotażowy projekt „Sąd Otwartych Drzwi” („Multidoor Courthouse” – MDC), którego celem jest stworzenie nowoczesnego i elastycznego systemu rozwiązywania sporów sądowych. Inicjatywa ta oparta jest na idei zintegrowania różnych metod rozstrzygania konfliktów w jednym miejscu, tak aby każda sprawa mogła być rozwiązana w sposób najbardziej dostosowany do jej charakteru oraz potrzeb stron.

                                                

Nowe podejście do rozwiązywania sporów

W ramach projektu MDC sąd będzie pełnił funkcję centralnego punktu koordynacji różnych form rozwiązywania sporów. Po wpływie sprawy i zajęciu stanowiska przez strony, sędzia będzie odpowiedzialny za wskazanie najodpowiedniejszej metody – może to być mediacja, koncyliacja, negocjacje, spotkanie informacyjne, posiedzenie przygotowawcze, a w razie potrzeby także klasyczne postępowanie sądowe. Strony postępowania zostaną kompleksowo poinformowane o dostępnych środkach i procedurach.

                                                  

Cele projektu

Pod przewodnictwem Sędziego Koordynatora ds. mediacji oraz specjalnie powołanego zespołu, projekt zakłada:

  • zwiększenie dostępności do wymiaru sprawiedliwości,
  • skrócenie czasu rozpoznawania spraw,
  • podniesienie poziomu satysfakcji stron z przebiegu postępowania.

Wdrożenie projektu wiąże się z wprowadzeniem nowych procedur organizacyjnych oraz aktywną współpracą między sądem, mediatorami i środowiskiem prawniczym. Podczas spotkania Sędziego Koordynatora z mediatorami Sądu Okręgowego w Poznaniu podkreślono, że kluczem do sukcesu MDC jest ścisła i partnerska współpraca ze środowiskiem mediacyjnym.

Wymiana międzynarodowych doświadczeń

W ramach rozwoju projektu „Multidoor Courthouse” odbyło się również spotkanie online mediatorów z Vicem Schachterem – doświadczonym mediatorem i prawnikiem z Kalifornii, założycielem The Foundation for Sustainable Rule of Law Initiatives (FSRI). Tematem spotkania była rola mediacji w amerykańskim modelu MDC oraz dobre praktyki w zakresie kwalifikacji, certyfikacji i organizacji pracy mediatorów w USA.

Vic Schachter, uznany w 2008 roku za Prawnika Roku w Kalifornii za zasługi w reformie sądownictwa i budowaniu systemu mediacyjnego, dzielił się swoim doświadczeniem i odpowiadał na pytania polskich mediatorów. Spotkanie stanowiło cenny wkład w rozwój kompetencji i perspektyw środowiska mediacyjnego w Polsce.

Przyszłość MDC

Projekt „Multidoor Courthouse” to krok w stronę bardziej nowoczesnego, efektywnego i przyjaznego obywatelom wymiaru sprawiedliwości. Dzięki integracji różnych metod rozwiązywania sporów i wzmocnieniu roli mediacji, możliwe będzie nie tylko szybsze rozstrzyganie spraw, ale także budowanie większego zaufania społeczeństwa do instytucji sądowych.

 

Marzena Bilińska-Fiałkowska, mediator

Font Resize
Zmień kontrast