na zdjęciu: Katarzyna Radziejewska, Ewa Umińska - Krygier, Marzena Bilińska - Fiałkowska

Krajowy Rejestr Mediatorów – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

Mediatorzy muszą stale doskonalić swoje umiejętności i podnosić kwalifikacje. Sprzyja to jakości prowadzonych postępowań mediacyjnych. Członkowie Wielkopolskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji jako doświadczeni mediatorzy zdają sobie z tego sprawę i biorą aktywny udział w szkoleniach, warsztatach i konferencjach.

W  2022 r. Centralny Instytut Analiz Polityczno-Prawnych z siedzibą w Warszawie realizuje jeden z etapów projektu: „Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne.

Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej w zakresie mediacji, przebiegu postępowania mediacyjnego oraz korzyści płynących z mediacji, a także ułatwi współpracę pomiędzy sądami i mediatorami, m.in. poprzez zwiększenie dostępności do profesjonalnie przeszkolonych mediatorów.

Utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów ułatwi znalezienie mediatora o konkretnej specjalizacji, prowadzącego mediację na danym obszarze, uporządkowanie list stałych mediatorów i rynku mediatorów w Polsce.

Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości w partnerstwie z czterema Centrami Arbitrażu i Mediacji w Polsce.

Także Mediatorzy WCAiM mają możliwość uczestniczenia w szkoleniu 24-godzinnym przygotowującym do walidacji w ramach kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych”, które przeprowadzane jest w ramach Projektu Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ramach działań projektowych prowadzone są działania informacyjne, na które składają się m.in. :

  • przygotowanie i wdrożenie systemu informatycznego pn. Krajowy Rejestr Mediatorów (KRM),
  • przeprowadzenie cyklu szkoleń mediacyjnych, w tym w zakresie e-mediacji,
  • przeprowadzenie prac legislacyjnych wynikających z realizacji projektu.

W założeniu KRM spełniać będzie dwie podstawowe funkcje:

  • funkcję informacyjną – gdyż rejestr stanowić będzie powszechnie dostępną bazę osób wykonujących zawód mediatora,
  • funkcję legalizacyjną – gdyż fakt wpisania mediatora do rejestru stanowić będzie potwierdzenie posiadania przez niego kwalifikacji upoważaniających do prowadzenia mediacji w określonych rodzajach spraw.

Prace legislacyjne  swoim zakresem obejmą z pewnością likwidację list stałych mediatorów i dokonania zmian w Ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Planowane jest opracowanie nowego aktu prawnego – Ustawy o Krajowym Rejestrze Mediatorów wraz z rozporządzeniami wykonawczymi.

Szkolenie i warsztaty, które odbyły się w pierwszej połowie 2022 r. ,  zostały zakończone walidacją w ramach kwalifikacji rynkowej w Instytucji Certyfikującej – Centralnym Instytucie Analiz Polityczno – Prawnych oddział w Bydgoszczy.

Również nasi Mediatorzy : Marzena Bilińska – Fiałkowska, Katarzyna Radziejewska, Maria Janeczko – Janicka, Patrycja Jarus wzięli udział w projekcie, ukończyli kolejne swoje  szkolenie z mediacji i z sukcesem przeszli proces walidacji zdobywając stosowny certyfikat.

 

 

 

 

relacja: Marzena Bilińska -Fiałkowska

na zdjęciu: Katarzyna Radziejewska, Ewa Umińska – Krygier, Marzena Bilińska – Fiałkowska

 

Font Resize
Zmień kontrast