Z dumą informujemy, że mediator Wielkopolskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, Pani Marzena Bilińska-Fiałkowska została wpisana na listę mediatorów ministra właściwego do spraw pracy, spełniając warunki określone następującymi przepisami: art.11 ust.1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 123) oraz Uchwałą nr 35 Rady Dialogu Społecznego z dnia 18 września 2019 r. w sprawie ustalenia zasad wpisu mediatorów na listę ustaloną przez ministra właściwego do spraw pracy.
Pani Mediator serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Rola mediacji w sporze zbiorowym
Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych. Stronami sporu zbiorowego są: pracownicy – reprezentowani przez związki zawodowe oraz pracodawca lub pracodawcy, którzy mogą być reprezentowani przez właściwe organizacje pracodawców.
Na gruncie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych postępowanie mediacyjne jest obligatoryjne – musi zostać przeprowadzone po impasie rokowań. Mediacja jest również procedurą, która poprzedza inne metody rozstrzygania sporów zbiorowych: akcję strajkową lub w przypadku nieskorzystania z prawa do strajku – postępowanie przed kolegium arbitrażu społecznego.
Problematykę wszczynania i prowadzenia sporów zbiorowych reguluje Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Przepisy ustawy określają obligatoryjne (obowiązkowe) etapy rozwiązywania sporów zbiorowych, takie jak – zgłoszenie żądań, rokowania, mediacje, a także inne nieobowiązkowe formy/metody, takie jak – arbitraż społeczny, strajk.
Więcej informacji nt. sporów zbiorowych na stronach Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/dialog/spory-zbiorowe